piątek, 20 listopada 2020

AKWARELA - kolorowe smoki

Zabawa na dziś, to akwarelowe smoki z kolorowych plam.

Czy wiecie, że istnieje coś takiego jak pareidolia? Pod dziwną nazwą kryje się dość znane zjawisko dopatrywania się kształtów nam znanych w innych dość przypadkowych, a nawet abstrakcyjnych. I tak, idąc ulicą w obdrapanym murze widzimy Pinokia, w chmurach żabę, dziura w chodniku to profil dziecka, lampy uliczne mają ludzkie twarze, a nawet księżyc zerka na nas swymi kraterowymi oczami... 

Wysilmy się jeszcze trochę, pobudźmy wyobraźnię i umysł do pracy wyszukując smoczych kształtów w przypadkowych plamach wykapanych akwarelami.  


Do zabawy potrzebujemy oczywiście akwarelek lub innych wodnych farb, wody najlepiej w spryskiwaczu do zwilżenia kartonu, wspomnianego kartonu super by było gdyby był z przeznaczenia do akwarel lub choć odrobinę grubszy niż taki typowy jak do drukarek, pędzle i na koniec - mazaki. 


Działamy:
1. W pierwszej kolejności musimy zmoczyć karton z którym pracujemy, dlatego wskazywany był spryskiwacz, oczywiście można także karton próbować zanurzyć w wodzie jednak zbyt cienki może się rozedrzeć, ale bez strachu... próbujcie 
2. Mokry papier to klucz do niekontrolowanego rozpływania się akwarelowych plam. Proponuje nie malować w tradycyjny sposób a raczej chlapać pędzlem unużanym w farbie. Nie bójcie się wody, nadmiar zleje się do np zlewu, lub zbierze ręcznikiem papierowym. Dobrze jest podłożyć coś pod karton, tackę kuchenną czy zwyczajnie folię, np z worka na śmieci. 
3. Po wyschnięciu farby na kartonie, obserwujemy powstałe kształty i skojarzenia zaznaczamy konturem. Tu sięgamy po mazaki.  


Dzieło gotowe, to wszystko, teraz tylko oprawić i na ścianę ;) 

Zapraszam po inne tematy malarskie i rysunkowe do działu "tematy- czyli co można zmalować"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz