niedziela, 21 września 2014

Kolorowy deszcz - pomysł na jesienny rysunek

Kolorowa praca plastyczna  na pożegnanie lata, z motywem liści i deszczu, czyli też na przywitanie jesieni.  Bardzo prosty obrazek do wykonania  podczas domowych zabaw plastycznych. W związku z tym, że potrzebna jest suszarka do włosów, myślę że zabawa ta nie nadaje się dla armii  starszaków czy całej klasy.  Zostawmy to jako zabawę z rodzicami lub opiekunami i to przy zachowaniu dużej uwagi bo będzie gorąco.
Co potrzebujemy? Klej wikolowy, kredki świecowe, jesienne liście, suszarkę do włosów, papierowy talerzyk, ewentualnie niebieski papier do dekoracji.Jak przygotować jesienny rysunek?
1. Zaczynamy od przyklejenia kredek do talerzyka, jak widzicie ja wybrałam te najmniejsze ogarki. Można przed przyklejeniem sprawdzić czy kredki, którymi dysponujemy topią się w jakimś przyzwoitym czasie, bo długich godzin oczekiwania żadne dziecko nie wytrzyma. Jest przy kredkach świecowych pewna zasada, im gorzej rysują tym lepiej się topią... bo mają więcej wosku w stosunku do pigmentu i innych składników.
2. Mocujemy liście, zastanówcie się czy chcecie mieć "napadane" na nie, bo jeśli nie, to przyklejamy je już po roztopieniu  kredek. Ja przykleiłam na samym początku i na koniec jeden z liści był nadto zapadany, zdecydowałam się na niego przylepić czysty listek.
3. Opieramy talerzyk np. o stertę książek tak, by stał nachylony pod sporym kątem  (nie pionowo). Jeśli się zsuwa, to można go przykleić od tyłu kawałkiem taśmy. Musi stać samodzielnie, bo trzymanie go w ręku gdy suszarka grzeje staje się niebezpieczne - paluchy cierpią, zwłaszcza dziecięce.   Kierujemy gorący strumień powietrza na kredki i wykazujemy się cierpliwością (suszarkę ustawiamy bardzo blisko kredek). Gdy kredki zaczną się pocić i błyszczeć to już jesteśmy u celu, zaraz będą kapać.
 Gdy talerzyk stoi oparty o coś, to trzymanie suszarki nie jest wielkim wyczynem, ale należy uważać na nasze pociechy, bo np. nie wolno dotykać świeżo rozpuszczonych kredek, wosk roztopiony jak wiadomo jest gorący!
4. Gdy deszcz woskowy już nam zaschnie można talerzyk ozdobić przyklejając np. niebieskie chmurki. A jeśli chcesz, to dodatkowe listki.Jak widzicie niektóre kredki pociekły idealnie, a niektórych upał z suszarki nie ruszył...
Ot i cała filozofia. Pierwszy w tym sezonie rysunek o tematyce jesiennej zaliczony;)  Kredki topiąc się rysują za nas tęczowy wzór.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz