czwartek, 16 maja 2013

DIY i recycling w jednym, czyli prosty i elegancki wazon eco

Robimy coś z niczego. Piękny wazonik z butelki po szamponie, po żelu do kąpieli, mydle czy po czymś w ładnej butelce. Oczywiście mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł by wylewać szampony:) ot tak, jeśli kiedyś znajdziecie pustą butelkę o fajnym kształcie np po kosmetykach ziaji, może najdzie Was ochota by zrobić z dziećmi fajny wazon, to taki pomysł na zaś. Ciekawa i prosta zabawa plastyczna dla dzieci w prawie każdym wieku. Młodsze dzieci docenią, bo łatwe w wykonaniu, starsze ucieszą się, bo owoc tej zabawy wygląda bardzo profesjonalnie, tak "dorośle" :)Do zrobienia takiego wazonu potrzebujemy naprawdę niewiele. Ładną butelkę - ja mam po kozim mleku ziaji, taśmę dwustronną, nożyczki i oczywiście sznurek. Na zdjęciach widać naturalny, gruby sznurek sizalowy, ale może być wełna lub grubszy sznurek lniany lub bawełniany. Jeśli chodzi o kordonek to owszem ma super kolory ale jest zbyt cienki by się babrać z nim, większe gwinty będzie ciężko obkleić. O i oczywiście zapomniałam dodać, że potrzebujemy trzech koralików, ale muszą mieć spore otworki bo inaczej będzie płacz i zgrzytanie zębów...To zaczynamy:
1.Zrywamy etykietę.
2.Gwint obklejamy taśmą dwustronną
3.Sięgamy po sznurek i przyklejamy wokół gwintu. Jeśli końcówka się nie trzyma to ratujemy odrobiną kleju.
4.Ucinamy dodatkowy kawałek sznurka i wiążemy pętlę u nasady gwintu, tak by mieć dwie wiszące końcówki. Może to być dowolny supeł, jeśli dzieci są już po lekcji sznurowania butów, to mogą to być kokardy ;)
5.Nawlekamy koraliki, jeśli się nie ślizgają pozostawiamy w wybranych miejscach jeśli jednak jest ryzyko, że spadną wiążemy na sznurku supełek pod koralikiem, lub smarujemy miejsce pod koralikiem klejem i nasuwamy koraliczek na to miejsce.
Jak widzicie to już jest koniec naszej pracy.A tu, na tym zdjęciu wersja dla cierpliwych. Butelkę można obkleić całą. To w razie gdyby nie udało się zedrzeć etykiety tak by nie został klej. Ja obdzierałam dwie takie same butelki po mydle do kąpieli, jak widać na zdjęciu u góry to było kozie mleczko ziaji, jedną butelkę obdzierałam z etykiety trzymając pod wodą i wtedy cały klej został na butelce, a drugą zwyczajnie bez żadnych sztuczek obdarłam "na sucho" i wtedy nie została na butelce ani odrobina kleju.26 maja zbliża się nieubłaganie, mali artyści mają teraz na głowie spory kłopocik; co dać mamie na Dzień Matki? A może taki własnoręcznie wykonany upominek? Może tu trafi jakiś sprytny tatuś szukający pomysłu na kreatywny prezent i skorzysta wraz z dzieckiem z tej idei, a może trafi tu sprytna mama, która po przeczytaniu i przejrzeniu zdjęć dyskretnie zasugeruje dziecku co chce dostać w tym szczególnym dniu ;D Wiadomo dzieci kupować prezentów nie muszą, ale zrobić ładny prezent mogą. Oczywiście to wszystko będzie możliwe, jeśli macie jakąś ładną butelkę pod ręką, którą możecie dać dzieciom do przerobienia, jeśli nie po kosmetykach to może jakąś szklaną butelkę w fajnym kształcie np po alkoholach, one bywają fajne, tylko błagam niech to nie będzie pretekstem do spijania zawartości;)Oto oba wazony w całej okazałości. I jak? Efekt pracy chyba dobry... Ciekawa zabawa manualna dla dzieci, a w efekcie fajna własnoręcznie zrobiona dekoracja, recycling butelki plastikowej czy szklanej, a przy okazji ręcznie zrobiony prezent.

2 komentarze: