piątek, 8 listopada 2013

Jak zrobić kotylion, kokardę narodową.

Zbliża się 11 listopada, Święto Niepodległości. Zapewne wiele osób wraz ze swymi pociechami będzie chciało lub musiało zrobić kokardy narodowe zwane czasem (choć ponoć błędnie) kotylionami. Ja jestem jedną z nich, więc zabrałam się za naukę i teraz instrukcję jak w prosty sposób zrobić kotyliony przekazuję Wam.Kilka słów o kokardach narodowych:
Teoretycznie kolejność barw w kokardach narodowych nie jest przypadkowa, praktycznie, obserwuje się pełną dowolność. Nawet znawcy tematu sprzeczają się co do ustawienia barw w kokardach i nigdzie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi jaka ona ma być biało-czerwona czy czerwono-biała. Ta zawierucha, która panuje w barwach rozet, nie ustanie póki nie dojdzie do uzupełnienia ustawy i jednoznacznego określenia wyglądu rozety. Ja tu przedstawiam wersję z czerwonym kolorem obwodzącym, bo to wersja, za którą opowiadają się historycy i heraldycy.
Kokarda, czyli kolista rozeta powinna mierzyć od ok 4 do 7 cm i składać się z dwóch okręgów białego w centrum oraz okalającego go większego czerwonego. A dlaczego tak, skoro zdarza się widzieć samego prezydenta Komorowskiego z rozetą o odwróconych barwach? Dlatego, że biel w sercu rozety symbolizuje orła białego na czerwonym tle godła, bo zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odnosi się do godła Królestwa Polskiego (białego orła na czerwonym polu).
Encyklopedia Gutenberga z 1931r w haśle Kokarda Narodowa wskazuje: „[…] kokardka narodowa polska ma mieć tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną. Kolor bowiem biały jako zastępujący orła białego musi być zawsze na pierwszem miejscu drugie miejsce przypada barwie tarczy t. j. barwie czerwonej”. Ale jak to zawsze bywa od reguły jest wyjątek i ta sama encyklopedia wskazuje, że można mieć biały otok jako zewnętrzny pod warunkiem zastosowania się do wskazówek. „Kokardki państwowe (narodowe) polskie okrągłe mają mieć […] środek (serce) biały objęty kołem czerwonem poza którem na zewnątrz jest jeszcze biały otok”.
Polskie malarstwo historyczne nie pomaga, często obrazuje powstańców z kokardami o białym obwodzie i czerwonym środku, dla większego pomieszania dodam, że i flaga nasza na tych obrazach często jest czerwono-biała. To dlatego, że dopiero od 1919 roku posiadamy urzędowo zatwierdzoną flagę w układzie biało-czerwonym.

Kotyliony, kokardy narodowe na 11 listopada.
Potrzebujemy, biały i czerwony karton a4, agrafkę, nożyczki, ołówek, linijkę i klej.1. Wycinamy z białego kartonu pasek o szerokości 3.5cm, a z czerwonego pasek o szerokości 1.5cm, oczywiście paski tniemy wzdłuż dłuższego boku.
2. Czerwony pasek przyklejamy do białego.
3. Nasz sklejony pasek składamy w harmonijkę, na oko bez większych wyliczeń :)
4. Sklejamy końce harmonijki
5. Delikatnie wyginamy tak by ułożyć w kształt rozety.
6. Z pozostałego kartonu wycinamy koło (średnica 5-6cm) i podklejamy nim od spodu kokardę by ją ustabilizować i wzmocnić.
7. Wycinamy z kartonu prostokąt o szerokości dopasowanej do wielkości agrafki i za jego pomocą mocujemy agrafkę. Kleju nie żałujemy agrafka musi być dobrze przymocowana.
8. Można wyciąć z białego kartonu malutkie kółeczko i przykleić na środku, z przodu rozety.
I gotowe, teraz tylko założyć trzeba.Kokardy narodowe nosi się na piersi podczas świąt państwowych np z okazji 1maja, 2 maja i 11 listopada oraz podczas ważnych uroczystości państwowych. W obecnych czasach zwyczaj upinania kokard narodowych starał się przywrócić do życia prezydent Lech Kaczyński. Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką kontynuują popularyzację tego zwyczaju.


AKTUALIZACJA: pojawił się inny wpis dotyczący tematu jak zrobić kokardę narodową, zapraszam

23 komentarze:

 1. bardzo przydatne dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 2. To działa !!! Wielkie dzięki !!! pozdrawiam Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 3. mi to nie wychodzi :'( 4 punkt na 5 nie mogę ich zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzymasz za czerwoną część, a białą wginasz kierując do środka, tak jakby zaczynać coś na lewą stronę przewracać ... można też położyć na blacie wtedy bardziej stabilna rozeta będzie, no i nie wywróci się na tę lewą stronę bo blat to zatrzyma:)

   Usuń
 4. Aleksandro, zrobiliśmy jabłko z butelki. To nasze jest równie piękne jak Twoje. Teraz pora na Kokardę.

  Mam nadzieję, że nam się uda.

  Dzięki za inspirację.

  :-)

  Maelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) nawet nie wiesz jak miło czytać takie komentarze.

   Jak jabłko wyszło to i Kokarda wyjdzie :)

   Usuń
 5. Dziś zrobiliśmy kokardy. Nie wiem, czy powinnam się chwalić, bo wyszły pięknie.

  A nie powinny.

  Tak to bywa, gdy na instrukcję ("Ach, łatwizna!") rzuca się tylko okiem, zamiast przeczytać uważnie.

  ;-)

  Na szczęście nie miało to większego wpływu na pracę. Musiałam tylko troszkę zmniejszyć średnicę kokardy, bo mi się nie chciała rozpłaszczyć.

  Gdybym doczytała, to by się spłaszczyła bez trudu.
  Zamiast agrafki, wkleiłam między dwa kółka (z tyłu) szeroką wstążeczkę, łatwiej będzie przypinać kokardę.

  Jeszcze raz dziękuję za pomysł.
  Następna będzie chyba "Pani Jesień",..

  Maelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba się chwalić ! ;)

   haha no tak, ja też tak czytam instrukcję, rzucam okiem po obrazkach, a później z tego niezłe kwiatki są :)

   a Pani Jesień jest z tych co można powiedzieć ale łatwizna i wystarczy rzucić okiem... chyba;)

   Usuń
 6. :-))

  Nauczona doświadczeniem n wszelki wypadek rzucę dwa razy.
  Ale dopiero w przyszłym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. 1 maja to święto narodowe?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ustawa obowiązująca Dz.U. 1950 nr 19 poz. 157
   Ustawa z dnia 26 kwietnia 1950 r. o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym.
   http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19500190157

   akt zmieniający obowiązujący (wprowadza zmiany w preambule, czyli we wstępie do aktu prawnego)
   Dz.U. 2007 nr 35 poz. 214
   Ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym
   http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20070350214+2007%2403%2414&min=1

   Usuń
  2. 1 maja jest świętem państwowym, a nie świętem narodowym. Niektórzy uważają te wyrażenia jako zamienne, ale tak nie jest. Święto narodowe dotyczy narodu. 1 maja, czyli Święto Pracy, nie upamiętnia żadnego wydarzenia narodowego, tylko protest robotników w Chicago i jest świętem międzynarodowym, rzekłbym: socjalistycznym.

   Usuń
 8. Dzięki kotylion się przydał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. komentarz z 13 grudnia, to faktycznie mógł się przydać :) cieszę się :)

   Usuń
 9. Prawidłowy Kotylion powinien mieć barwy czewone w środku i białe na zewnątrz. Tak jest zgodnie z zasadami heraldyki. Widać to też na obrazie
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Pozegnanie_powstanca.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "biel w sercu rozety symbolizuje orła białego na czerwonym tle godła, bo zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odnosi się do godła Królestwa Polskiego (białego orła na czerwonym polu)" - cytat z tego wpisu...
   i dalej:"Polskie malarstwo historyczne nie pomaga, często obrazuje powstańców z kokardami o białym obwodzie i czerwonym środku, dla większego pomieszania dodam, że i flaga nasza na tych obrazach często jest czerwono-biała. To dlatego, że dopiero od 1919 roku posiadamy urzędowo zatwierdzoną flagę w układzie biało-czerwonym. "

   Usuń