sobota, 4 listopada 2017

Kotylion, kokarda narodowa. Jak zrobić kotylion, kokardę narodową instrukcja krok po kroku.

11 listopada, Święto Niepodległości. Wiele osób  będzie chciało  zrobić kokardy narodowe zwane czasem (choć ponoć błędnie) kotylionami,  prezentuję zatem instrukcję jak w prosty sposób zrobić kotylion. Będzie to kokarda zrobiona z modeliny, zatem trwała, odpowiednia dla tych, w palcach których, nic co papierowe nie przetrwa :D
Kilka słów o kokardach narodowych:
Teoretycznie kolejność barw w kokardach narodowych nie jest przypadkowa, praktycznie, obserwuje się pełną dowolność. Nawet znawcy tematu sprzeczają się co do ustawienia barw w kokardach i nigdzie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi jaka ona ma być biało-czerwona czy czerwono-biała. Ta zawierucha, która panuje w barwach rozet, nie ustanie póki nie dojdzie do uzupełnienia ustawy i jednoznacznego określenia wyglądu rozety. Ja tu przedstawiam wersję z czerwonym kolorem obwodzącym, bo to wersja, za którą opowiadają się historycy i heraldycy.
Kokarda, czyli kolista rozeta powinna mierzyć od ok 4 do 7 cm i składać się z dwóch okręgów białego w centrum oraz okalającego go większego czerwonego. A dlaczego tak, skoro zdarza się widzieć samego prezydenta Komorowskiego z rozetą o odwróconych barwach? Dlatego, że biel w sercu rozety symbolizuje orła białego na czerwonym tle godła, bo zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odnosi się do godła Królestwa Polskiego (białego orła na czerwonym polu).
Encyklopedia Gutenberga z 1931r w haśle Kokarda Narodowa wskazuje: „[…] kokardka narodowa polska ma mieć tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną. Kolor bowiem biały jako zastępujący orła białego musi być zawsze na pierwszem miejscu drugie miejsce przypada barwie tarczy t. j. barwie czerwonej”. Ale jak to zawsze bywa od reguły jest wyjątek i ta sama encyklopedia wskazuje, że można mieć biały otok jako zewnętrzny pod warunkiem zastosowania się do wskazówek. „Kokardki państwowe (narodowe) polskie okrągłe mają mieć […] środek (serce) biały objęty kołem czerwonem poza którem na zewnątrz jest jeszcze biały otok”.
Polskie malarstwo historyczne nie pomaga, często obrazuje powstańców z kokardami o białym obwodzie i czerwonym środku, dla większego pomieszania dodam, że i flaga nasza na tych obrazach często jest czerwono-biała. To dlatego, że dopiero od 1919 roku posiadamy urzędowo zatwierdzoną flagę w układzie biało-czerwonym. 


Potrzebna nam będzie modelina, linijka i zapinka do broszki opcjonalnie agrafka  oraz dla tych co wykazują większy pedantyzm wykonania np mała szklanka, kieliszek lub coś w typie foremki do wycięcia kółek. Pamiętając, że wielkość kokardy to między 4 a 7 cm.
Jak zrobić kotylion, kokardę narodową na 11 listopada, krok po kroku:
1. W pierwszym kroku wykonujemy trzy kule z modeliny, największa czerwona na spodnie koło. Ja użyłam pół standardowej "porcji" modeliny. Biała mniejsza od czerwonej bo, uszczuplona o oderwany kawałek na trzecią kulkę.
2.Rozpłaszczamy wszystkie trzy.
3. Przy pomocy linijki robimy wgłębienia dzieląc na pół, na pół, i każdą ćwiartkę na pół i dalej na pół aż będzie ładnie:)
4. W tym punkcie czas dla pedantów... koła ręcznie uformowane można wyrównać docinając ich kształt szklanką lub inną formą.
5. Składamy części od największej do najmniejszej wyśrodkowując je i układając w kształt kotyliona
6. Od spodu montujemy zapinkę wciskając ją w modelinę. Uwaga, bądźcie delikatni bo, nieostrożne nadużycie siły może zrujnować całą pracę.
7. Wypiekamy wedle wskazań na opakowaniu modeliny.

Po wystudzeniu przypinamy :)Jak widzicie nie jest to jakieś zadanie niewykonalne, kilkoma prostymi działaniami zrobimy kokardę narodową.
Jeśli jednak wolicie inny materiał niż modelinę, podaję link do wpisu, w którym znajdziecie instrukcję jak zrobić kotylion z papieru oto on .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz