poniedziałek, 11 lutego 2013

Kartka walentynkowa z wyskakującym sercem, czyli jak zrobic serduszko Pop-Up

Wykonanie kartek na Dzień Św. Walentego, to doskonały pomysł również dla dzieci, bo powszechnie wiadomo, że pierwsze miłości pojawiają się już w piaskownicy :)


Zabierzmy się do robienia tych walentynek. Laurkę, a dokładniej okładkę zrobimy z kartonu złożonego na pół, w formacie A4, raczej z brystolu niż z jakiejś cienkiej kartki bo serce Pop-Up, będziemy wklejać do środka, a cienki papier może się pofalować. Opisywać jak ozdobić laurkę nie będę, bo w temacie walentynek to ja mocna nie jestem, chyba trzeba jakieś serduszka stworzyć i poprzyklejać, albo narysować, czy może namalować:) Ja dziś zajmę się objaśnianiem jak wykonać wyskakujące serce.
Potrzebne nam do tego będą: nożyczki, ołówek, klej i oczywiście kartka w jakimś ładnym kolorze.
Zaczynamy:
1.  Z kartki A4 wycinamy sobie kwadrat (to będzie jakieś 21/21cm.)
2. Składamy na pół.
3. Jeszcze raz na pół.
4. Czarny punkt na ilustracji pokazuje dolny czubek serca. Pamiętajcie, czubek jest tam gdzie są złożenia.
5. Nasz kwadrat składamy na pół po przekątnej. Powstaje trójkąt. Czarny punkt nadal pokazuje dolny czubek serca. Żółte kropki pokazują bok, który ma tylko jeden grzbiet, to będzie też bok serca.  Zielone kropki pokazują stronę z większą ilością złożeń, będą tam widoczne cztery grzbiety, a będą one środkami naszych czterech serc.
6. Rysujemy sobie kształt połowy serduszka. Pamiętamy, że kropka oznacza czubek, Żółte kropki oznaczają bok serca. Zobaczcie, że od tej strony jest też naszkicowana dolna końcówka. To bardzo ważne, bo nasze serca nie mogą być zrośnięte u dołu. Zielone kropki oznaczają krawędzie, które będą środkami serc, więc tu łuk kończymy odrobinę wyżej niż z drugiej strony.
7. Wycinamy.
8. Rozkładamy
9. Wybieramy dwa serca, które będą wyskakiwały, czyli będą ruchome i wyginamy ich złożenia - te które są wzdłuż ich osi - do siebie.
10. Wybrane dwa serca zaginamy i układamy w środku między pozostałymi dwoma, tak jak przy origami, gdy robi się trójkąt z piramidki. Czyli włożyć je do środka, opis dość pokrętny ale zobaczycie przy pracy, że to tylko tak brzmi.
11. To już prawie koniec. Smarujemy z jednej strony serce klejem.
12. Układamy w środku naszej laurki. UWAGA ok 5 mm (+/-1)od krawędzi złożenia naszej laurki! To da lepszy efekt  "wyskakiwania". Nie dosuwamy do samego złożenia, ale i nie odsuwamy bardziej, bo kartka nie będzie się dobrze otwierać. Czyli z jednej strony mamy już serce przyklejone.
13. Smarujemy klejem drugą stronę serca.
14. Zamykamy laurkę. Przykleja się druga strona:)
15. Chwila dla kleju by mógł złapać i otwieramy, a tam... łaaa serca wyskakująDość czerwono ostatnimi czasy u mnie na blogu, ale to się zmieni bo jeśli chodzi o Walentynki to ostatni wpis;) W następnym wpisie obiecuję sięgnąć po szerszą gamę kolorów.

1 komentarz: