czwartek, 25 kwietnia 2013

Proste origami - łódka z gazety

Sięgnijmy po przeczytaną gazetę i zróbmy klasyka origami, czyli łódkę, kontynuując tym samym serię "proste origami dla dzieci". W tym wypadku względnie proste. Niewiele wzorów pamiętam z dzieciństwa, w głowie została mi ta właśnie origami łódka z gazety, diabełek, piekło-niebo, może coś jeszcze, ale w tej chwili nie przypomnę sobie.Składników tyle co kot napłakał, czyli wspomniana gazeta; pamiętaj praca ze starą gazetą to recycling czyli plusujesz u Matki Natury;) Można też łódkę zrobić z papieru kolorowego, lub zwykłego białego, a później pokolorować. Mogą się przydać nożyczki i ewentualne przybory przydatne do późniejszego ozdobienia łódki.Sprawa jest dość prosta, składanie na zdjęciu wygląda na skomplikowane, ale tak naprawdę jest intuicyjne. Raz zrobicie i już będziecie mogli udzielać lekcji dzieciom, a może nie tylko...
Zatem zacznijmy:
1. Potrzebna nam jedna strona gazety, ja robiłam z połowy. Jeśli chcesz robić z czegoś innego to pamiętaj tylko to, że kartka ma być prostokątna.
2. Składamy kartkę na pół (oczywiście linia zgięcia na krótszym boku)
3. Składamy jeszcze raz na pół (oczywiście linia zgięcia na krótszym boku )
4. Rozkładamy ostatnie złożenie (pokaże nam się zgięcie które będzie linią pomocniczą dla następnej czynności).
5. Składamy oba górne rogi do tej linii; nasza praca zaczyna przypominać trójkąt (górne to te gdzie jest zgięcie)
6. Dolną, wystającą część zaginamy do góry.
7. Odwracamy pracę i powtarzamy czynność zaginania z pkt 6.
8. Musimy pozaginać to co nam wystaje poza kształt trójkąta, czyli narożniki zginanych przed chwilą części.
9. Teraz czynność trudna do opisania ale łatwa do wykonania. Gdy włożymy dłoń do wnętrza naszej figury zobaczymy, że równie dobrze można ją złożyć w drugą stronę, stare linie zgięć umożliwiają nam to, zatem tak właśnie robimy. Krawędź boczna będzie teraz na przodzie, a w efekcie mamy kwadrat.
10. Dolny róg kwadratu zaginamy do wierzchołka, odwracamy pracę i powtarzamy czynność. Znów mamy trójkąt.
11. Powtarzamy czynność z punktu 9 czyli gdy włożymy dłoń do wnętrza naszej figury zobaczymy, że równie dobrze można ją złożyć w drugą stronę, stare linie zgięć umożliwiają nam to, zatem tak właśnie robimy. Krawędź boczna będzie teraz na przodzie, a w efekcie mamy kwadrat.
12. Już prawie meta. Na czubku kwadratu, który powstanie zobaczymy dwa rozchylające się rogi, musimy za nie ciągnąć, aż uzyskamy kształt łódki
13. Tak powinna wyglądać łódka przed formowaniem.
12. A tak po:) Formowanie odbywa się bez żadnych większych zasad, zwyczajnie trzeba ponaciągać to w tę stronę, to w tę i gotowe.Jak zrobić okręt origami z gazety już wiemy, mamy zrobiony, teraz można go dowolnie ozdobić, pokolorować, pomalować, gdzieniegdzie coś dokleić lub zostawić taki gazetowy :)

Jeszcze kilka słów. O ile origami wymaga dokładności i narzuca pewien rygor i zasady, których trzeba się trzymać, to przy ozdabianiu łódki dajmy dzieciom pełną swobodę, nie przymuszajmy dzieciaków do realizowania naszych wyobrażeń na temat okrętów. Statki nie muszą mieć okien, mogą mieć oczy, albo kropki, a nawet mogą zmienić się w samochody. Niech dzieci szaleją, wystarczy, że w szkole na plastyce trzeba robić to, co pani karze i to w szybkim tempie, zostawmy szkołom tę wspaniałą możliwość zniechęcania do działań manualnych (brrrr nie lubiłam w szkole plastyki, a skończyłam.... sami widzicie jak;p)) Miłej zabawy, starsi niech składają, młodsi malują, albo odwrotnie, albo niech wszyscy razem składają i malują.
2 komentarze:

 1. Witam, prowadzę bloga gdynskiegrupyzabawowe,, pozwoliłam sobie na umieszczenie pani linku z postem o tworzeniu statku:) dokładnie i konkretnie:)
  poz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę śmiało korzystać z moich wpisów po to je robię by były użyteczne :)

   Usuń