poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Dzień Ziemi i rysunki na kamykach...

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi w Polsce obchodzony jest jako Dzień Ziemi i przypada na 22 kwietnia. Dzień ten ma nam przypominać o szacunku do Matki Ziemi i potrzebie chronienia jej. Oj gdyby tak dzień w dzień duzi i mali o tych ideach pamiętali; a jak dzieci mogą pomagać Matce Ziemi? W bardzo prosty sposób, np papierki do kosza! 

To ekologiczne święto świata uczcimy robiąc sobie pracę plastyczną z darów Mateczki Natury czyli z ... kamieni:)   Malowanie kamyków, ozdabianie ich jest zabawą plastyczną równie międzynarodową co to święto, więc i my możemy wyczarować na kamykach z naszymi milusińskimi kolorowy świat z bajek.



Zabawa miła, a co ważniejsze pobudzająca u dzieci kreatywne myślenie, bo o ile ja pokazuje krok po kroku jak narysować pszczołę na kamyku, to dalszą zabawę zostawiam Wam, Waszym dzieciom lub podopiecznym i wyobraźni w Was drzemiącej:) Każdy kamyk jest inny i co innego podpowie. Wyobraźnia nie ma granic;)
Potrzebujemy do tej zabawy trochę kolorowych kredek ołówkowych i kamyków przyniesionych ze spaceru. Nie mogą być zbyt chropowate bo kredka nie pokryje ładnie nierówności. Wybierajcie gładkie. Jeśli nie znajdziecie w lesie, w parku, czy ogrodzie to podpowiem, że fajne kamienie są w piaskownicach, takie gładkie, wyszlifowane. Wielkość dowolna, kształt dowolny, może lepsze będą bardziej płaskie, ale też nie jest to warunek konieczny. Ci co mieszkają blisko plaż to niech tam udadzą się na poszukiwania. Ja swoje przywiozłam z wakacji nad morzem, ale nie polecam takich wyczynów bo torba przez te głazy staje się strasznie ciężka.



Sprawa kamieni omówiona, sprawa kredek też, to teraz kładziemy to wszystko przed sobą i zaczynamy tworzyć zwierzątka, owady, fantastyczne stwory, dinozaury hmmm nie wiem czy wystarczy kamyków, zacznijmy więc od pszczoły.
1. Wybieramy kamyk, okrągły bądź podłużny.
2. Kamyk prostą kreską dzielimy na dwie części, jedna musi być większa i tę część kolorujemy na żółto - to będzie tułów, resztę zostawiamy - to będzie buzia.
3. Czarną kredką lub ołówkiem rysujemy żądło, czyli wydłużony trójkąt gdzieś w okolicach pupki pszczoły.
4. Teraz musimy narysować wspaniałe czarne paski charakterystyczne dla tych miłych owadów, mi zmieściły się trzy.
5. Nadszedł czas na oczy. Rysujemy coś na kształt kół, a w ich środku kropki. Nic się nie martwcie nie muszą być równe. Takie krzywe oczy nadadzą pszczole niefrasobliwego charakteru:) A jeśli Wasze kamyki są ciemne, to można dodatkowo białą kredką pokolorować białka oczu.
6. Rysujemy buzię czyli takie półkole tam gdzie buzia być powinna.
7. Czerwoną kredką kolorujemy owe półkole.
8. Ostatni krok to skrzydełka. Na grzbiecie naszej pszczoły, na tej części pasiastej rysujemy dwie niby krople. Jako, że skrzydła ten owad ma przezroczyste pamiętać trzeba, by kontur ich był cieńszy niż czarne paski. To doda skrzydełkom lekkości.
To tyle, pszczoła gotowa.



Jak widzicie zabawa ta, to dobry temat rysunkowy, pobudza wyobraźnię, twórcze myślenie, wymaga od dzieci myślenia skojarzeniami. Przy czym jak każda praca manualna rozwija sprawność rąk. A co w rezultacie tych starań otrzymujemy? Fajną dekorację, miły upominek np z okazji Dnia Matki, małą zabawkę DIY czyli po polsku mówiąc zabawkę zrobioną własnoręcznie. Nie potrzeba nam kolejnego gadżetu z jajka - wiadomo jakiego - bo mamy swój gadżecik hand made. Moja dodatkowa uwaga jest taka, że jeśli ma to być zabawka to trzeba pracę zabezpieczyć np lakierem do paznokci lub lakierem akrylowym. Akrylowym dlatego, że nie potrzeba do niego rozpuszczalników, brudne pędzelki myje się w wodzie. A i jeszcze jedno to zabawa dla tych, którzy już wiedzą, że kamieni się nie łyka.

A na dokładkę zdjęcie, które mam nadzieje udowadnia, że kształt kamienia może być naprawdę dziwny; co więcej nietypowy kształt może być zaletą, bo może zainspirować do stworzenia np takiego fantazyjnego, rajskiego ptaka:)



p.s. zapraszam do komentowania i dzielenia się treścią wpisu za pomocą przycisków udostępniania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz