środa, 31 października 2012

Zagadkowa gra.

Prosta zabawka- gra, do zrobienia dla starszych dzieci. Prosta, ale pracochłonna, a może raczej czasochłonna. Wszystko będzie zależeć od zapału i od tego ile kart dzieci będą chciały zrobić. Nie bójcie się słowa "kart", nie o hazard tu chodzi, ale o prostą grę w zagadki. Wszyscy znamy zagadki, ale nie wszyscy odpowiadamy obrazkami. Zdradzę Wam sekret, gdy na dziecięcej "imprezce" robi sie zbyt głośno, dzieci krzyczą, a nas głowa boli, sięgamy po cichą zabawę. Na zadaną zagadkę, nasze pociechy nie krzyczą "cebuuulaaa!!!" tylko szukają obrazka wśród kart, które wcześniej same przygotowały. Zabawa dobra, dla rodzica z jedna pociechą i dla opiekuna obarczonego całą gromadkę i dla dzieci bawiących sie we własnym gronie. Przy większej grupie liczy się czas znalezienia właściwej karty wśród wielu.
Tylko, że wcześniej trzeba tę grę przygotować. Odszukać jak największą ilość zagadek, przygotować kartony, kredki, farby i zilustrować rozwiązania zagadek. Przygotowywania można rozłożyć na raty. Jedne odpowiedzi, mogą być rysowane, inne malowane, jeszcze inne wyklejane, czy po prostu wycięte z gazety. Im bardziej urozmaicimy, tym większą ilość kart uda nam się zrobić. Nie trzeba wszystkiego robić jednego dnia, proces gromadzenia kart rozłóżmy w czasie, tak by nie zamęczyć siebie i dzieci.

Kilka uwag technicznych. Naprawdę kilka, bo gra w przygotowaniu wyjątkowo łatwa. Podzielmy karton, na kilka mniejszych prostokątów i dajmy dzieciom, niech rządzą, malują, rysują, wyklejają. Proponuje blok techniczny, brystol. Grubsze kartki, o większej gramaturze nie zniszczą sie  tak szybko, jak kartka ze zwykłego bloku rysunkowego. Zagadki przygotujmy sobie na oddzielnych kartkach, jeśli chcecie pisać piszcie, ale myślę, że lepiej wydrukować, w formie listy bądź kart. Trzymajmy te zagadki razem, (więc może lista będzie lepsza), tak byśmy mieli pewność że mamy te zagadki, na które są odpowiedzi.
Mówimy zagadkę, dziecko rysuje odpowiedź, a gdy karty będą gotowe, mówimy zagadkę, a dziecko szuka odpowiedzi. Jeśli dziecko uczy się języka obcego, można przygotować zagadki w danym języku. Zagadki w języku hiszpańskim zamieszczam w dziale "hiszpański dla dzieci".


Kilka zagadek w języku polskim:


Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną.
...rozwiązanie...

To rude zwierzątko,
w dziupli sobie mieszka.
Skacze po gałęziach,
kocha się w orzeszkach.
...rozwiązanie...

Ma duże ucho,
lecz nie do słuchania.
On służy do picia,
ono do trzymania
...rozwiązanie...

Z pomocą nożyczek,
szczotki i grzebienia,
wygląd naszych włosów
czaruje i zmienia.
...rozwiązanie... 

Ten śniegowy panicz
Garnek ma na głowie,
W miejscu nosa marchew,
Ulepił go człowiek!
...rozwiązanie... 

te i inne zagadki znajdziecie na stronie rodzice.net

2 komentarze:

  1. Fajne te zagadki i gry. Już niedługo tez będę ze swoim tak kombinowała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Powodzenia i cierpliwości w kombinowaniu:)

    OdpowiedzUsuń