poniedziałek, 9 lutego 2015

"Scenka zimowa"- praca plastyczna temat zimowy

 Jeśli szukasz tematu na pracę plastyczną związaną z zimą, to zapraszam do fajnej zabawy. Zrobimy "scenki zimowe"! Nie jest to specjalnie skomplikowane, wymaga odrobiny inwencji  i kilku znalezionych rzeczy. Super dokładnej instrukcji jak to zrobić nie dam, zasygnalizuję tylko podstawy, reszta zależy od Was i od skarbów, które znajdziecie w domu Ja wykorzystałam kamyki znalezione latem na plaży i troszkę patyczków ze spaceru.
Potrzebne materiały:
Papierowy talerz, klej lub taśma klejąca, opcjonalnie zszywacz, farby i pozostałe przybory do malowania, biały karton typu brystol, mazaki, kredki lub co tam chcecie do rysowania postaci i pozostałych obiektów, wata do zrobienia zasp śnieżnych.PRACA PLASTYCZNA, TEMAT ZIMA:
1.Składamy talerz na pół.
2. By się nam z czasem nie rozłożył zróbmy małe zaczepy. Rozcinamy boki talerza na długości ozdobnego kołnierza, ale nie po linii zgięcia, a po skosie tworzącym z tą linią jakby trójkąt. Nakładamy zakładkę na kołnierzyk pilnując by między powstającymi ściankami kąta względnie prostego. Sczepiamy   zszywaczem.
3. Malujemy farbami tło scenografii, niebo na jednej stronie, ziemię na drugiej stronie złożenia.
4. Wklejamy dodatkowe elementy scenografii, kamyczki, watę, patyczki itp.
5. Na kartonie rysujemy postacie występujące w naszej scence (ja w ostatniej chwili zdecydowałam się rysować je na talerzykach, a dokładniej na ich resztkach) UWAGA: do każdego rysunku dorysowujemy u dołu sporą podstawę, to za jej pomocą będziemy przyklejać obiekty!
Jeszcze jedna uwaga (już bez wykrzyknika), młodszym dzieciom można dać małe karteczki by od razu podpowiadały im w jakiej skali, pasującej do tła ma powstać rysunek postaci.
6. Wycinamy obiekty, zagnamy podstawę do tyłu.
7. Wklejamy w scenografię obiekty, oczywiście uprzednio smarując podstawę klejem.
 Scenka gotowa!Wydaje mi się, że to fajna zabawa, dobra na dłuższe zajęcia, nie takie dziesięciominutowe ;)
Powstała praca ma w sobie coś ze szklanej kuli śnieżnej... czysty urok zimowy.
Jeśli zrobicie, pochwalcie się :)
2 komentarze:

  1. Bardzo fajny pomysł i ślicznie, bajkowo to wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki:) teraz kolejna odsłona tej zabawy "scenka jesienna"
    http://edukacjaplastyczna.blogspot.com/2015/10/scenka-jesienna-praca-plastyczna-temat.html

    OdpowiedzUsuń