środa, 12 lutego 2014

Walentynkowe serca recyclingowe

Walentynki, czas serc, sercuń, serduszek wszelkiego rodzaju i maści. Ja w tym roku stawiam na serca recyklingowe, czyli dla zakochanych w przerabianiu surowców ;)
Prezentuję Wam jak zrobić walentynkowe serduszka z butelek typu pet. Zadanie dość proste, poradzą sobie z nim dzieci w wieku szkolnym, a i dla uzdolnionych manualnie "późnych" przedszkolaków nie będzie to zadanie nadto trudne. Efekt widać na zdjęciu, serduszka walentynkowe w bardzo delikatnej pajęczej odsłonie...

Czas na składniki.  Do wykonania sercowego, walentynkowego drobiazgu potrzeba butelek plastikowych typu PET małych lub dużych w odcieniu dowolnym, nożyczek, mazaka i nici w ładnych walentynkowych kolorach. Jeszcze, opcjonalnie jakiś lakier do paznokci w ciekawym kolorze może być brokatowy, by ewentualnie podkolorować plastik butelek. 


Zacznijmy zatem pracę:
1. Na butelce, mazakiem do pisania po płytach CD rysujemy serduszka ustawione poziomo do dna butelki, dzięki temu będą miały łukowaty kształt, a przez to, pajęczynka z nici uzyska trójwymiarowy charakter. Wycinamy serduszka.
2.Od spodu możemy pomalować plastik serca lakierem.
3. Na krawędziach każdego naszego serca robimy malutkie nacięcia, takie, o które będzie można zahaczać nić. Na zdjęciu miejsca nacięć zaznaczyłam czarnymi punktami, ale lepiej tego uniknąć by nie pozostał ślad, po prostu tniemy tak mniej więcej w podobnych odległościach. Ważne, by jedno nacięcie było na dole, na czubku serca, a drugie między owalami, pozostałe trzeba rozplanować między nimi.
4. Zahaczamy nić o nacięcie górne ( jak widzicie sporo nitki zostawiam wiszącej, później zawiążemy nią supeł)
5. Oplatamy serce nicianą siecią wciskając nić w nacięcia, miejsca wybieramy dowolnie, komponując ładny układ pajęczynki. Nie ma zasady co do kolejności i układu nici, czysta improwizacja. Jedyna zasada dotyczy tego, by nie ściągać nici zbyt mocno, by nie pogłębiać łukowatego kształtu naszego serca.
6. Gdy uzyskamy odpowiedni wygląd pajęczynki, odcinamy nić i jej koniec związujemy z pozostawionym początkiem.


W efekcie naszej pracy mamy bardzo delikatne w wyrazie, ażurowe serduszko. Może stanowić ozdobę dziecięcego pokoju, lub być drobnym upominkiem z okazji Dnia Zakochanych.
Jeśli zrobisz kilka serduszek, proponuje połączyć je razem nicią, lub żyłką i zawiesić na tle okna...


 Wykonanie kartek i upominków na Dzień Św. Walentego, to doskonały pomysł również dla dzieci, bo powszechnie wiadomo, że pierwsze miłości pojawiają się już w piaskownicy;), a kocha się przecież także (a może przede wszystkim) mamę i tatę więc i dla nich można jakiś drobiazg wykonać, na przykład tę proponowaną tu małą recyklingową walentynkę... a jeśli chcesz dołączyć do walentynki notkę, wsuń ją między sploty pajęczynki.Pamiętajcie o walentynkowych wpisach z zeszłego roku, może tam znajdziesz inspirację na walentynkę...
-Kartka walentynkowa z wyskakującym sercem pop-up TUTAJ
-Walentynkowe mini serduszka TUTAJ
Walentynkowe serce z papieru - proste origami
-Walentynkowe serce z papieru - proste origami TUTAJ

Walentynkowe serce z papieru - proste origami
1 komentarz:

  1. fajne pomysły i łatwe do wykonania i też niedrogie, bo z rzeczy które zazwyczaj są w domu.

    OdpowiedzUsuń