piątek, 25 października 2013

Dekoracje jesienne

Bardzo prosta jesienna dekoracja zrobiona z zebranych na spacerze liści i znalezionych w domu materiałów przeznaczonych do recyclingu. Wykonanie tej prostej ozdoby nie zajmie nam dużo czasu, a zdobić dom może długo, bo aż do samej zimy. Zimą zrobimy dekorację zimową :)

1.

2.


Jak widzicie na zdjęciach, praca jest zaproponowana w dwóch wersjach. Pierwsza wersja, to grupa mobili, czyli dekoracji do zawieszenia, wykonana z plastikowych ochronek, które są dołączane do opakowań z płytami cd, a które chronią przed zarysowaniem, tę płytę, która jest na samym spodzie pudełka.
Druga wersja to dekoracja, która może być mobilem lub zwyczajnym obrazkiem do postawienia. Wykonana jest ze starych płyt cd.

Co nam jest potrzebne? Przede wszystkim liście..piękne liście, wysuszone i "wyprasowane" między stronicami książki. Nie muszą to być liście z tego roku. Można też poeksperymentować i kserować liście, a później je kolorować. Stare płytki cd lub wspomniane "fałszywe" płyty. Taśma dwustronna, a lepiej klej polimerowy, ale wybór pozostawiam Wam, bo trzeba to dostosować do wieku dziecka. Zdradzę Wam tylko, że klej polimerowy palców nie skleja tak jak Kropelka. Nożyczki, sznurek lniany, naturalny lub żyłka.Wersja pierwsza:
1. "Fałszywą" płytkę przewiązujemy sznurkiem, który posłuży nam do zawieszenia mobila.
2. Przyklejamy wybrany liść lub jego ksero, tak by zasłonić otwór w cd. Listek nie powinien wystawać poza płytę, bo szybko się zniszczy.
3. Z drugiej strony także przyklejamy listek. Ja proponuje przykleić dużo mniejszy to da ciekawy efekt.
Wersja druga:
1. Potrzebujemy dwóch płyt cd. W jednej z nich zaklejamy kawałkiem kartki otwór. Chodzi o to by światło padające przez ten otworek nie podświetlało niekorzystnie liścia. Pod lub na tę kartkę przyklejamy sznurek, ale to tylko wtedy gdy chcemy by dekoracja wisiała.
2. Smarujemy klejem lub wyklejamy taśmą dwustronną jedną płytę i sklejamy ostrożnie z drugą.
3. Po obu stronach naklejamy liście starając się by zasłoniły nieestetyczny otwór.Dekorację wykonaną z "fałszywych" płytek można powiesić na tle okna, bo bardzo fajnie wygląda gdy światło przenika przez liście.
Natomiast ozdoby z prawdziwych płytek jeśli przymocowany jest do nich sznurek będą tworzyły wiszące mobile ale można też postawić lub powiesić je jak dwuwymiarowe obrazki.Jak widzicie dekoracje jesienne to nie tylko ludziki z kasztanów. Ilu ludzi tyle pomysłów, ja podsuwam Wam takie oto proste i szybkie do wykonania diy, recykling płyt cd.

2 komentarze:

  1. Super pomysł. Ja wysuszone liście zafoliowałam aby się nie kruszyły. Przez to też zyskały na intensywności barw.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki :) zafoliować liście w sensie zalaminować? czy tylko no nie wiem... wcisnąć między folie? będę musiała poeksperymentować.

      Usuń