sobota, 26 października 2013

Dynia - dekoracja na Halloween

Sympatyczna dynia zrobiona z papieru. Bardzo prosta do wykonania. Przeglądałam różne instrukcje i wybrałam taką, która wydaje się być najłatwiejszą do wykonania, więc wykonanie jej może być plastyczną zabawą nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oczywiście, sobą bym nie była gdybym nie zmieniła tego i owego i wersję "po mojemu" Wam prezentuje.Jak to bywa przy zabawach z papieroplastyką, poza kartką papieru niewiele nam potrzeba. Do wykonania dyni na Halloween przygotujmy dwa kolorowe kartony, jeden pomarańczowy, drugi zielony, nożyczki, taśmę klejącą biurową i klej.Zaczynamy:)
1. Pomarańczową kartkę (ja mam format A5) składamy na pół wzdłuż dłuższego brzegu.
2. Jeszcze raz na pół
3. i jeszcze raz, czyli w sumie składamy trzy razy.
4. Rozkładamy kartkę. Linie zgięcia dzielą nam kartkę na osiem części. Rozcinamy paski. Na jedną dynię będą nam potrzebne 4 paski.
5. W każdym pasku zaznaczamy środek, czyli delikatnie składamy na pół, nie zgniatamy krawędzi mocno, ot tak, by było widać zaznaczenie.
6. Bierzemy dwa paski i sklejamy na kształt krzyża, celujemy środkiem w środek, bo krzyż musi mieć równe ramiona. Potrzebujemy dwóch, więc powtarzamy tę czynność z kolejnymi dwoma paskami.
7. Oba krzyże sklejamy, jeden z nich musi być pod takim kątem by razem tworzyły gwiazdę. Pilnujemy by odległości między ramionami były mniej więcej równe.
8. 9. Teraz musimy posklejać końce pasków. Chwytamy ten pasek, który jest na samym wierzchu i sklejamy jego końce. Tu przyda się taśma klejąca, bo wyginany papier podlega naprężeniom, im grubszy tym ciężej skleić zwykłym klejem. Taśma ułatwi sprawę, szybciej złapie końce. Sklejamy wszystkie paski i mamy pomarańczową kulę.
10. Sięgamy po zielony papier.
Wycinamy z niego kółko, tak na oko, wielkość dobieramy podłóg naszej kuli. Ma zakryć to miejsce, w którym sklejaliśmy paski.
Wycinamy pasek wzdłuż dłuższego boku, szerokość mniej więcej ta sama, którą mają paski pomarańczowe.
Jeszcze musimy wyciąć cienki paseczek, tak na pół centymetra o dowolnej długości.
11. Cieniutki paseczek musimy zwinąć w spiralkę, więc przeciągamy po krawędzi nożyczek, a młodsi mogą zawinąć pasek wokół paluszka, w ten sposób też się zrobi sprężynka. To ma być "wąs" naszej dyni.
12. Szerszy pasek ciasno zwijamy, a końcówkę przyklejamy tak, by się nie rozwinął - to będzie "ogonek".
13. Ostatnia czynność - sklejamy wszystko razem. Najpierw przyklejamy kółko do kuli, tak by zakryć miejsce łączenia pasków. Następnie, na środku kółka przyklejamy "ogonek" i na końcu obok słupka przyklejamy "wąsa" .
Można dorysować dyni oczy i buzię, a to po to, by ze zwykłej dyni przemieniła się w dynię - dekorację na Halloween.Bardzo lubię dział papieroplastyki, bo papier, to wspaniały materiał, zwykła kartka przy odpowiedniej obróbce może zamienić się w bardzo wdzięczny materiał rzeźbiarski. Prawdziwe cuda z papieru ;)Jest jesień, zbliża się Halloween, więc instrukcja, jak zrobić dynię z papieru, jak zrobić dekorację jesienną zawsze się przyda. Miłej pracy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz